تاریخ: ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۵۶
کد خبر: ۲۱۲۵۸۰
معاون گروه صنعتی ومعدنی زرین تبیین کرد؛
‌می‌متالز - تصمیم اخیر در انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق تبعی ضمن ایجاد یک پتانسیل جدید برای حمایت از بازار سرمایه به تنوع ابزار‌های مالی در بازار کمک کرده و می‌تواند روحیه امیدواری را به بازار بازگرداند.

به گزارش می‌متالز، امیرپرویز فرزان معاون مالی و اداری گروه صنعتی و معدنی زرین با بیان این مطلب گفت: همزمان با عرضه اولیه نماد‌های فگستر و فتوسا به دلیل ویژگی‌های بنیادی سهام و ‏به منظور حمایت از سهامداران و تضمین بازدهی سالانه ۲۰ درصدی سهام (نسبت به ارزش سهام در روز عرضه اولیه) و به درخواست فرابورس ایران اقدام به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی کردیم.

وی افزود: نقدینگی حاصل از عرضه سهام دو شرکت فگستر و فتوسا در بخش تولید سرمایه گذاری و بخشی از آن هم جهت حمایت از سهام نماد‌های فزرین و کیمیا استفاده خواهد شد.

فرزان با بیان اینکه در هفته گذشته حدود ۱۱ میلیون سهم از سهام فزرین خریداری و از سهام این شرکت حمایت شد، خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل‌های خوب سودآوری و چشم انداز مثبت آیتم‌های بنیادی دو شرکت فگستر و فتوسا در سنوات آتی انتشار اوراق تبعی با هدف بیمه کردن سهم و تضمین بازدهی ۲۰ درصدی برای آن بخش از سهام که عرضه شده مدنظر قرار گرفته است و به اعتقاد ما این اقدام ضمن ایجاد یک پتانسیل جدید برای حمایت از بازار سرمایه به تنوع ابزار‌های مالی در بازار نیز کمک کرده و می‌تواند روحیه امیدواری را به بازار بازگرداند.

معاون مالی و اداری گروه صنعتی ومعدنی زرین در تبیین اهداف انتشار اوراق تبعی از بستر فرابورس ایران اظهار داشت: اوراق تبعی ابزاری خواهد بود جهت تضمین و بیمه نمودن ارزش سهام شرکت‌ها و کاهش ریسک سرمایه گذاری سهامداران خرد. در واقع عرضه کننده به واسطه انتشار این اوراق سود تضمینی حداقل ۲۰ درصد را برای سهامدار ایجاد می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که سهامداران با در اختیار داشتن اوراق تبعی، تا چه حد قابلیت کنترل ریسک خواهند یافت، گفت: اوراق اختیار فروش تبعی این امکان را برای سهامداران ایجاد می‌کند که در صورت کاهش نرخ تضمین شده نسبت به قیمت عرضه اولیه، در سر رسید با قیمت معین که در فرم درخواست عرضه و تعهد تسویه، درج شده است این اوراق را معامله کنند و از بازده تضمین شده سرمایه گذاری بهره‌مند شوند.

فرزان در ادامه افزود: با توجه به بررسی اطلاعات گذشته شرکت‌ها و قیمت محصولات کالایی (کامودیتی ها) در بازار‌های جهانی در حال حاضر و همچنین چشم انداز مثبت مبنی بر ثبات و یا حتی افزایش در قیمت‌های جهانی سرب و روی، ارزیابی از سودآوری آتی شرکت‌های مزبور بسیار مثبت و امیدوارانه است. وی افزود: به همین دلیل توصیه ما به سهامدارانی که سهام شرکت‌های فتوسا و فگستر را خریداری کرده اند، نگهداری سهم در بلند مدت و پرهیز از رفتار هیجانی و احساسی در خرید و فروش است؛ چرا که آینده مسیر روشنی در انتظار این دو شرکت است.

معاون مالی و اداری گروه صنعتی و معدنی زرین در پایان اظهار داشت: سهامدارانی که تخصص لازم را ندارند بهتر است از مشاورین فعال در بازار سرمایه که خودشان صلاح می‌دانند اطلاعات لازم را کسب و با آگاهی و بدور از هرگونه هیجان و احساس اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط