تاریخ: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۶
کد خبر: ۲۱۳۴۳۱
اصفهان؛
‌می‌متالز - با بهره برداری از معدن سنگ‌آهن چاه پلنگ اشتغال مستقیم برای ۱۵۰ نفر فراهم شده است.

به گزارش می‌متالز؛ مدیرعامل فولاد نطنز با اشاره به تکمیل زنجیره تولید در این مجتمع گفت: معدن سنگ‌آهن چاه پلنگ شمالی در انارک نایین با ذخیره قطعی ۲۰ میلیون تن، ظرفیت استخراج سالیانه ۵۰۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریال، موجب ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۵۰ نفر شده است.

جواد توکلی طرقی افزود: ساخت واحد ذوب آهن و نورد و احداث پست برق ۲۳۰ کیلو ولت و بهره برداری طرح معدن سنگ آهن چاه پلنگ شمالی، واحد کنستانتره و دیگر طرح‌های مربوط به تکمیل زنجیره تولید از سنگ آهن تا مقاطع فولادی در نطنز به عنوان نماد خود باوری صنعت است.

وی با اشاره به حجم سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه و در بخش توسعه فولاد کشور گفت: از برکات تکمیل چرخه تولید، اشتغالزایی ۱۵۰ نفر با بهره برداری از معدن سنگ آهن چاه پلنگ نطنزمی‌توان به سرمایه گذاری بیش از ده هزار میلیارد ریال برای ساخت پست اختصاصی ۲۳۰ کیلوولت، ۵۵ کیلومتر خط انتقال برق با آورده شرکت و تأمین بخش عمده‌ای از ماشین آلات فولاد سازی و خط تولید کنسانتره و همچنین سرمایه گذاری دو هزار میلیارد ریالی برای تکمیل و راه اندازی تأسیسات تصفیه فاضلاب شهر نطنز اشاره کرد.

مدیرعامل فولاد نطنز افزود: با اجرای کامل طرح علاوه بر اشتغال پایدار هزار نفر، ظرفیت تولید در این مجتمع نوردی و فولادی افزایش می‌یابد.

جواد توکلی طرقی با بیان اینکه این مجتمع به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مطرح بخش خصوصی در صنعت فولاد کشور است گفت: این مجتمع با هدف ایجاد یک زنجیره کامل تولید از مرحله استخراج از معدن، تولید کنستانتره، گندله و آهن اسفنجی تا تولید شمش فولادی، میلگرد‌های شاخه در سایز‌های ۸ الی ۳۲ میلیمتر، کلاف‌های صنعتی و ساختمانی ساده و آج دار در سایز‌های ۵/۵ تا ۱۶ میلیمتر برای تامین نیاز صنایع پائین دستی فولاد تامین کند. مدیرعامل مجتمع صنعتی ذوب آهن و فولاد نطنز افزود: سرمایه گذاری اجرا شده کنونی بیش از صد هزار میلیارد ریال بوده و برای هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم داشته است.
توکلی طرقی همچنین درباره طرح‌های توسعه آتیاین مجموعه نیز گفت: این مجتمع در راستای تکمیل زنجیره تولید فولاد با توجه به برخورداری از امتیاز معدن چاه پلنگ شمالی و دخایر بسیار غنی این معدن با توجه به مطالعات اولیه بیش از ۲۰ میلیون تن ماده معدنی بوده و در حال حاضر بنا بر مطالعات اکتشافی و ژئوفیزیکی هوایی در گستره این معدن تا ۱۰۰ میلیون تن قابلیت افزایش خواهد داشت.

وی گفت: طرح‌های توسعه آتی شامل واحد فولادسازی به ظرفیت ۲ میلیون تن، واحد تولید کنسانتره و گندله آهن و آهن اسفنجی با ظرفیت ۳ میلیون تن، واحد تولید مقاطع فولادی با ظرفیت ۸۵۰ هزار تن است.

نصرتی فرماندار نایین هم گفت: بهره برداری از این معدن و اشتغالزایی بیش از ۱۵۰ نفر با نبود امکانات مورد نیاز از جمله اتصال نداشتن به شبکه برق سراسری در این منطقه کویری اقدامی جهاد گونه بوده است.
معدن چاه پلنگ در بخش انارک و در ۱۶۰ کیلومتری شرق شهرستان نایین واقع شده است.


منبع: خبرگزاری صدا و سیما