تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۱۵
کد خبر: ۲۱۲۹۵۶
‌می‌متالز - رییس جمهور با اشاره به اینکه تسهیل ورود و خروج کالا در گمرکات از اولویت‌های مهم دولت در حوزه تجارت است، گفت: ترخیص کالا‌های اساسی از گمرکات باید بدون تعلل و در کوتاه‌ترین زمان انجام شود.

به گزارش می‌متالز، دویست و سی‌امین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برگزارشد و گزارشی از آخرین وضعیت واردات کالا در گمرکات کشور و همچنین موجودی کالا‌های اساسی در انبار‌ها و گمرکات و اقدامات انجام شده برای ترخیص کالا مطرح شد

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این زمینه تسهیل ورود و خروج کالا در گمرکات کشور را از اولویت‌های مهم دولت در حوزه تجارت عنوان کرد و افزود: ترخیص کالا‌های اساسی از گمرکات کشور، باید بدون تعلل و در کوتاه‌ترین زمان همراه با شفافیت از سوی دستگاه‌های مرتبط انجام و مصوبه ستاد اقتصادی دولت در این زمینه، به طور کامل اجرایی شود.

روحانی در این زمینه با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت، خاطرنشان کرد: با توجه به موجودی فراوان کالا در گمرکات کشور و پیشرفت‌هایی که در زمینه ثبت اطلاعات، نحوه ترخیص و تسریع در به حداقل رساندن زمان ترخیص کالا‌ها حاصل شده است، سرعت بخشیدن به ترخیص کالا‌های اولویت‌دار از ضرورت‌های حیاتی کشور است.

رییس جمهور همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کرد برای تامین کالا‌های اساسی و نیاز‌های بخش تولید کشور در هماهنگی با وزارت امور اقتصادی و دارائی، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی بر اساس دستورالعمل ابلاغی برای تسریع در ترخیص کالا‌های اولویت دار اقدام و گزارش هفتگی از اقدامات انجام شده در این خصوص را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.

در این جلسه تاکید شد که با توجه به ابلاغ مصوبات مربوط به رفع مشکل رسوب کالا‌های اساسی در گمرک و بنادر و تسهیلات فراهم شده صاحبان کالا باید فورا نسبت به تعیین تکلیف کالا‌های خود اقدام کنند.

روحانی افزود: گرچه تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، دسترسی به ارز را سخت کرده است و بانک مرکزی با تلاش فراوان ارز مورد نیاز را تهیه کرده و در اختیار واردکنندگان نهاده‌های دامی قرار می‌دهد، اما با تمهیدات اندیشیده شده مشکلی در تامین نهاده‌های دامی در سال جاری نخواهیم داشت.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

مطالب مرتبط